Strefa Schengen przyzwyczaiła wielu przedsiębiorców do względnej wygody, jeśli chodzi o przewóz towarów. Sprawa robi się znacznie trudniejsza w przypadku odprawy celnej. Teoretycznie za cło płaci kupujący, ale wywożenie towarów za granicę wiąże się z szeregiem innych procedur. Jakie formalności trzeba spełnić, żeby wywieźć towar poza teren Unii Europejskiej?
Zanim palety załaduje się do wysyłki za granicę, trzeba pamiętać o uzupełnieniu szeregu dokumentów. Co więcej, należy przechowywać je w okresie 5 lat od wysłania towaru. Podstawą jest odpowiednia faktura handlowa, która potwierdza zakup. Istnieje również osobna faktura, która potwierdza koszty transportu. Przyda się również „packing list”, który jest instrukcją tego jak zapakowany jest towar. W takich przypadkach poleca się palety fitosanitarne, które dzięki obróbce cieplnej nie narażają na zagrożenia chorobowe zagranicznych państw. Przyda się również odpowiedni list przewozowy.
Pierwszym krokiem, zanim wyśle się towar powinno być jego zgłoszenie. Przyjmuje je odpowiedni urząd celno-skarbowy, który przesyła numer ewidencji operacji wywozowej. Po pewnym czasie udziela on zgody (choć nie zawsze) na wywóz towaru poza Unię Europejską. Towar pojawia się automatycznie w systemie. Warto dodatkowo zarejestrować się w portalu usług celnych PUESC, który gwarantuje kontakt z organami celnymi. Dostaje on wcześniej specjalny numer EORI, który ułatwia wiele procedur. Po akceptacji urzędu celno-skarbowego można swobodnie wysłać towar w daleki świat.