Choroby i infekcje nie omijają nikogo z nas. Dotyczy to także małych dzieci, a nawet tych w wieku niemowlęcym. Wówczas konieczne jest podanie odpowiedniej dawki leków, co nie jest łatwym zadaniem. W jaki sposób to zrobić? Poznajmy najlepsze sposoby.
Podanie leku nawet kilkutygodniowym maluchom nierzadko jest koniecznością. Jest to naprawdę trudne zadanie, gdyż niemowlę, które dotychczas znało wyłącznie smak mleka, może nie zaakceptować nieznanego smaku, a całe lekarstwo wypchnąć językiem. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Z ich pomocą podanie leku maluszkom będzie nie tylko łatwiejsze, lecz także bezpiecznie.
Podczas podawania leku, niemowlę powinno znajdować się na naszych kolanach – najlepiej w pozycji półleżącej lub siedzącej. Jest to niezwykle ważne, gdyż leżąca pozycja grozi zachłyśnięciem i zadławieniem. Do podania syropu lub antybiotyku w zawiesinie przydatne będą plastikowe strzykawki lub szklane pipety. Odmierzoną porcję umieszczamy w jamie ustnej dziecka, najlepiej w kierunku ściany policzka. W ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko wyplucia lub wypchnięcia medykamentu. W przypadku, gdy dziecko jest nadzwyczaj ruchliwe i niespokojne, niezbędna będzie pomoc drugiej osoby. W przypadku kropelek np. witaminy D, możemy określoną liczbę kropel wylać na smoczek, który z kolei podamy naszemu niemowlakowi. Istnieje także możliwość dodania ich do butelki z mlekiem. Musimy jednak wówczas zadbać o to, by dziecko wypiło całą ilość przygotowanego płynu.