Kakao uprawiane jest w ponad 70 krajach, ale większość światowego kakao pochodzi z Afryki Zachodniej.
Rośliny kakaowe najlepiej rosną w klimacie tropikalnym z dużymi opadami, ciepłymi temperaturami i żyzną glebą. Często uprawia się je na dużych plantacjach z wieloma drzewami na jednym obszarze.
Kakaowiec to wysokie wiecznie zielone drzewo o ciemnozielonych liściach i białych kwiatach, które kwitną w porze deszczowej. Owoce drzewa dojrzewają w strąki, które zawierają ziarna kakaowca (lub ziarna kakao). Nasiona znajdujące się wewnątrz tych strąków są wykorzystywane do produkcji czekolady.
Ziarno kakaowe jest w rzeczywistości nasionem, a nie fasolą. Ma gładką zewnętrzną skorupę, która chroni kremowo-białe wnętrze. Łupina może mieć różne kolory w zależności od miejsca uprawy i czasu, w jakim była fermentowana przed całkowitym wyschnięciem. Ziarno kakaowe jest zwykle prażone, aby rozwinąć jego smak, a następnie mielone na pastę zwaną likierem czekoladowym. Proces ten umożliwia oddzielenie masła kakaowego od substancji stałych. Tłuszcz jest wykorzystywany do produkcji cukierków czekoladowych, natomiast miazga jest prasowana do ciastek, które można spożywać w postaci gotowej lub sproszkowanej na proszek kakaowy.
Kakao w proszku to drobnoziarnisty, białawy proszek, który jest używany w przepisach na napoje czekoladowe, desery i wyroby cukiernicze. Może być również dodawane do innych produktów spożywczych, aby nadać im czekoladowy smak bez dodawania tłuszczu lub cukru. Jeżeli sami chcielibyście spróbować prawdziwego kakao to możecie je znaleźć w sklepach online takich jak https://pluskakao.pl/.