Wypożyczalnie samochodów to jedne z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej. Z usług takich firm korzystają przede wszystkim turyści, ale również miejscowi, którzy nie chcą eksploatować swojego samochodu na krótkie przejazdy.
Wypożyczenia pojazdu nie jest skomplikowaną czynnością. Przed wyruszeniem z parkingu musimy jednak podpisać kilka dokumentów i wielokrotnie wpłacić określonej wysokości kaucję. Decydując się na wypożyczenie auta, zgadzamy się na zapisy, które obowiązują w regulaminie konkretnej wypożyczalni. Są tam wyszczególnione nasze obowiązki, a także kary, jakie czekają nas za niespełnienie warunków umowy.
Kary umowne najczęściej naliczane są za nieterminowe odstawienie pojazdu. Jednakże najwięcej przypadków, w których musimy liczyć się z tym, że zapłacimy karę dotyczy uszkodzeń samochodu. Kary płacimy przede wszystkim za wszelkiego rodzaju zarysowania i awarie, które powstały z naszej winy. Warto wiedzieć o tym, że samochody do wypożyczenia są ubezpieczone, aczkolwiek warunki ubezpieczenia nie obejmują strat, jakie zostały zrobione przez kierowcę umyślnie. W przypadku złamania regulaminu wypożyczenia na poczet kary może być wliczona też kaucja, jaką wpłaca się podczas sporządzania umowy wypożyczenia.
W trakcie zdawania pojazdu jest to szczegółowy oglądany przez pracownika wypożyczalni aut, a w przypadku zauważenia jakiegokolwiek uszkodzenia powinien być sporządzony protokół przyjęcia pojazdu. Ważne jest również to, aby podczas wypożyczania auta dobrze je obejrzeć, a ewentualne uszkodzenia zgłosić pracownikowi. Dzięki temu unikniemy posądzania nas o spowodowanie danego defektu.