Jak obliczana jest rata kredytu?

Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, choć ma wątpliwości, czy będzie ich na niego stać. W tej sytuacji można jednak podjąć próbę samodzielnego wyliczenia raty takiego kredytu, aby przekonać się, na jaką wysokość pożyczki można liczyć w banku. Poza tym stosując te zasady można także sprawdzić, czy instytucja udzielająca nam wsparcia finansowego poprawnie wyliczyła ratę, biorąc pod uwagę wszystkie jej elementy składowe.

Raty stałe i malejące – instrukcja krok po kroku

Wysokość raty kredytu zależy od takich czynników, jak wysokość samej pożyczki, odsetki, prowizja czy wszelkie dodatkowe ubezpieczenia. Nie bez znaczenia jest także cel finansowania – kredyt na samochód będzie bowiem skutkował znacznie mniejszymi ratami, niż kredyt na budowę domu. Więcej w tym zakresie można dowiedzieć się na http://kredyty-szczecin.info/kredyt-na-samochod/.

Każda rata składa się zarówno z części kapitałowej, jak i odsetkowej. Pierwsza z nich oznacza kwotę, która musimy co miesiąc spłacać, natomiast druga to kwota dodana do naszej raty kapitałowej. W dużej mierze jest ona zależna od oprocentowania. Jeśli chodzi o raty stałe, to są one przede wszystkim gwarancją spłaty w takiej samej wysokości co miesiąc. Ich obliczenie jest skomplikowane, ponieważ najpierw należy wyliczyć część odsetkową, a dopiero później część kapitałową.

Zazwyczaj ta pierwsza jest niska na początku spłacania kredytu, ale wzrasta z czasem. Z kolei raty malejące charakteryzują się tym, że posiadają stałą, niezmienną część kapitałową, w związku z czym w każdym miesiącu spłacamy identyczną kwotę. Jeśli chodzi o kredyt na budowę domu Szczecin jest miejscem, gdzie w wielu instytucjach otrzymamy możliwość finansowania naszej inwestycji z korzystnymi ratami malejącymi.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + siedem =