Co zrobić, gdy pies jest agresywny?

Jednym z problemów, z jakimi zmagają się posiadacze psów, jest skłonność tych zwierząt do agresji. Przyczyn tego typu zachowań może być wiele, ale do najczęściej spotykanych zaliczamy brak właściwej socjalizacji czworonoga, nadmierne jego karanie albo wręcz przeciwnie – zbyt duże rozpieszczanie i nieustanne nagradzanie bez żadnego powodu. Ponadto agresywne bywają psy, na których psychice duże piętno odcisnęła przeszłość (znęcanie się ze strony człowieka, pobyt w schronisku itp.). Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Na przykład w sytuacji, gdy wyjeżdżamy na wakacje rozwiązaniem jest hotel dla agresywnych psów, choć to oczywiście doraźne działanie.

Szkolenie behawioralne to najskuteczniejsza metoda

Walka z agresją u psa to zazwyczaj proces długi i żmudny. Zdecydowanie największe znaczenie ma tutaj właściwe zdiagnozowanie przyczyn, co nie zawsze jest łatwe. W pierwszej kolejności warto zasięgnąć opinii u specjalisty zwanego behawiorystą, który wie niemal wszystko na temat psiej psychiki i posiada dużą wiedzę oraz doświadczenie. Pamiętajmy o tym, że jego praca nie kończy się wcale na postawieniu diagnozy. Na bieżąco obserwuje on bowiem postępy czworonoga i koryguje ewentualne błędy.

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z agresją u psa jest wybranie się z nim do weterynarza, ponieważ jedną z potencjalnych przyczyn niepożądanego zachowania pupila mogą być różne kłopoty ze zdrowiem, w tym zwłaszcza niektóre schorzenia, zaburzenia hormonalne, silny ból czy dawne urazy, które nadal zwierzakowi dokuczają.

Powodem agresji jest też nierzadko zła dieta. Niekiedy skuteczne okazują się również domowe metody, opierające się na wyznaczaniu psu zasad i granic postępowania, egzekwowaniu porządku (np. poprzez ograniczenie do minimum ilości zabawek), a także dużej asertywności z naszej strony. Jeśli zaś jedziemy akurat na urlop i chcemy, aby nasz niepokorny przyjaciel miał właściwą opiekę, to zdecydujmy się na dobry hotel dla psów.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =